kriyoga lotusz

Lótusz virág – a spirituális ébredés jelképe

Nem sok olyan kiemelkedő spirituális szimbólum létezik, mint a lótuszvirág. A növény, amely képes minden nap a sötét, zavaros vízből újjászületni és csodálatos látványt nyújtani.

A buddhista és egyiptomi kultúra kiemelkedő szimbóluma, valamint India és Vietnám nemzeti virága. Több ezer éves keleti kultúrát ölel fel és mind a mai napig az egyik legszentebb virág.
A Dél-, és Délkelet-Ázsiában honos indiai lótusz a keleti kultúrák kedvelt növénye, a buddhizmus szimbóluma.A tisztaság, a felvilágosodás, a megújulás és újjászületés jelképeként tisztelik szerte a világon.  Összegyűjtöttem néhány kevésbé ismert tényt az indiai lótuszról, amiket talán még Te sem tudtál.

1. A lótuszt gyakran hasonlítják az emberi jellemvonásokhoz

A lótuszvirág mélyből, a sötét, mocsaras tófenékről képes a felszínre törni. A mostoha körülmények ellenére gyönyörű virágokat nevel és minden évben megújul. Egyes tanok szerint a lótusz szívóssága, kitartása pont olyan, mint az emberé. A kifejlett virágok az örök élet, a lelki fejlődés szimbólumai.

2, A lótuszülés elnevezés névadója a lótuszvirág

A jóga legalapvetőbb testtartását, számos összetett gyakorlat kiinduló elemét lótuszülésnek hívják.  A lótuszülés pihenteti a szívet, javítja a testtartást, megelőzi a reumatikus fájdalmakat, egyenletes véráramlást biztosít, segíti a belső szervek megfelelő működését. A lótusz a buddhizmus szent növénye, azért is kapta a Buddha ábrázolások jellegzetes ülőpóza a lótuszülés nevet.

 – Az életmód program eheti témája a lótuszülés lesz! Kimondottan ennek a fontos meditációs póznak a fejlesztése édekében végzünk majd gyakorlatokat 🙂

3. Minden részét hasznosítják

Az indiai lótusz fontos szerepet játszik az indiai emberek mindennapjaiban. Rizómáját (föld alatti szár) zsenge állapotban zöldségként, szárítva és őrülve pedig lisztként használják. Üde, ropogós leveleit saláta alapanyagként fogyasztják. Magja nyersen, valamint szárítva és pörkölve is kiváló csemege. Illatos virágaiból parfümöt állítanak elő. Levelei ételek dekorálására és csomagolásra is alkalmasak.  Szárított termése szárazvirág kötészeti készítmények, karácsonyi és egyéb ünnepi díszek fontos kelléke.

4,
A kínai kúltúra növényszimbolikája LÓTUSZT a tisztaság,a becsületesség és az erény jelképévé tette. 

5, Magyarországon is megcsodálhatod, a Vácrátóti Botanikus kertben. Szerintem érdemes kilátogatni mert egyedülállóan csodás élmény és maga az arborétum is gyönyörű!


Ha már ez itt a „programajánló” ideje, örömmel írom, hogy:
2021. Szeptember 24-26 között jógatábort tartok Balatonfüreden! Minden részletet megtalálsz a kriyoga Facebook oldalán az események között!

Share this post